Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 – hőmérséklet- és páratartalom mérő teszt

Télen-nyáron minden lakásban fontos a megfelelő hőmérséklet, illetve az ahhoz igazodó optimális páratartalom. Éppen ennek az ellenőrzéséhez kerestünk egy olyan eszközt, ami nem túl drága, és kifejezetten jó értékelésekkel rendelkezik a vásárlók részéről.

Így esett a választásunk a Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2-re. Mivel több termékünk is van itthon a Xiaomitól – légtisztító, szobamérleg, megannyi telefon –, ezért izgatottan vásároltunk rögtön kettőt is a készülékből, hiszen alig került többe, mint egy doboz cigaretta.

Hogy milyen tapasztalatokat szereztünk vele az elmúlt hónapokban? Minden részletet megosztunk veletek!

ElőnyökHátrányok
Verhetetlenül alacsony árA páratartalmat pontosabban is mérhetné
Rendkívül kompaktA kijelző lehetne nagyobb
Brutális üzemidő
Társalkalmazás is jár hozzá
Pontosan méri a hőmérsékletet
Okosotthonos rendszerbe integrálható

Icipici, mint egy gyufásdoboz

Az eszköz legnagyobb előnye, hogy rendkívül kompakt. Alig 4,5 centiméter magas és széles, mélysége pedig nem nagyobb 1 centiméternél, így a lakás bármelyik pontján könnyedén elhelyezhető, mi például egy polcon szorítottunk neki helyet, ahonnan azóta sem mozdítottuk el.

A termék megjelenése alapvetően közömbös, modern és letisztult.

Az egyszerű monokróm kijelzőt vastag fehér keret fogja közre, így biztosan nem ez lesz az első dolog, amin megakad az ember szeme, ha belép a szobába, de alapvetően nem is ezért vásároltuk.

Bár felszerelhető falra is, mélységéből kifolyólag tökéletesen megáll a saját lábán, és mivel szenzorja a hátlapon található, ezért így is tökéletesen el tudja látni a feladatát, ha a helyiség megfelelő pontján helyezzük el.

Fontos tudnivaló, hogy aprócska csomagolásában csak egy használati útmutatót találunk, a működéshez szükséges elemet úgy kell megvásárolni hozzá, majd miután bepattintottuk a hátlap mögé, azonnal használatra kész, rögtön elkezdi mérni maga körül az értékeket.

A kijelző nem rossz, de vannak hiányosságai

Mint említettük, a mérőműszer egy halálosan egyszerű monkróm kijelzőt kapott, amelyen nagyobb számokkal látjuk az aktuális hőmérsékletet – Celsius fokban –, valamint alatta a páratartalmat százalékban.

Ezen felül a felesleges helyet a Xiaomi egy szmájlival töltötte ki, amely képes vigyorogni, ha optimális a helyiségben a pára és a hőmérséklet értéke, ellenkező esetben szomorkodik nekünk.

Mivel egy kisebb méretű eszközről van szó, ezért a kijelző nem a legjobb, két-három méterről még jól látható, ha szemből nézünk rá, ellenkező esetben azonban sem oldalsó betekintési szögekből, sem távolról nem a legjobb, viszont ennyi pénzért nem panaszkodunk.

Amit kicsit hiányoltunk, az a háttérvilágítás. Bár jobban belegondolva, hálószobában nem örültünk volna neki, ha éjszaka valamilyen rikító fényben tündököl, de akinek ez fontos, az nem biztos, hogy megtalálja a számításait a Xiaomi hőmérőjével.

Mér, mér és még vigyorog is

Az elmúlt hónapokban folyamatosan az életünk része volt a műszer, hiszen ehhez igazítottuk a fűtést, a szellőztetést, egyszóval meghatározta az életünket, azonban kezdetben nem volt ennyire harmonikus a kapcsolatunk.

Nálunk ugyanis még akkor is vigyorgott a kis fejecske a kijelzőn, amikor egyébként brutálisan magas páratartalom volt a lakásban – egy esős nyári napon –, csak egyszer tudtunk kicsikarni belőle szomorkodást, akkor is nagy erőfeszítések árán.

A kijelzőn „élő” szmájlira tehát ne hagyatkozzunk, ha nem muszáj, de a páratartalom eredményét is érdemes fenntartásokkal kezelni.

Otthonunkban ugyanis minden esetben a kelleténél magasabb eredményeket mutat, átlagosan 3-5 százalékkal többet, mint a valós páratartalom, amit természetesen nem érzékeléssel állapítottunk meg, sokkal inkább azzal, hogy kölcsönkértünk egy professzionális analóg páratartalom mérőt.

Ebben a tekintetben tehát csak jelzésértékűnek vegyük a mutatott adatot, és csak akkor cselekedjünk, ha extrém értéket látunk rajta.

Nem úgy a hőmérséklettel! Ebben a tekintetben ugyanis higanyos hőmérőhöz viszonyított értékek alapján meglepően pontos a kicsike, és mivel ez az elsődleges funkciója, ebből a szempontból jelesre vizsgázott előttünk.

Egy elemmel évekig bírja

Mint említettük, a Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 nem akkumulátorral, hanem egyszerű gombelemmel működik, amit külön kell megvásárolni hozzá.

Mi egy Varta típusú elemet helyeztünk el benne, amivel úgy tűnik, hogy

örök élet plusz egy napot kapott a készülék, mert az applikáció szerint még mindig 100 százalékos töltöttségen áll, azaz üzemideje kifejezetten jónak nevezhető.

Az elem cseréje egyébiránt nem egy nagy hadművelet, csak le kell pattintani egy egyszerű mozdulattal a készülék hátlapját, és ott találhatjuk az elemnek szánt foglalatot.

Alkalmazásból követhetjük munkáját

Bár túl sok értelmét nem láttuk, de a műszert becsatlakoztattuk okosotthonos rendszerünkbe is a Xiaomi Home alkalmazás segítségével. Az eszköz telefonunkkal és a többi készülékkel Bluetooth kapcsolaton át kommunikál, ami kifejezetten stabil, de csak akkor él, ha az alkalmazás aktív.

Azon túl, hogy így a telefonon keresztül is tudjuk követni a lakás hőmérsékletét és páratartalmát, valamint az akkumulátor állapotát, mi sokkal hasznosabbnak találtuk a rögzített adatokat.

Az eszköz ugyanis képes menteni visszamenőleg a rögzített adatokat, így ha elutazunk, vagy kíváncsiak vagyunk például arra, hogy az egyes évszakokban miként alakult a lakás hőmérséklete és páratartalma, akkor azt könnyedén visszakereshetjük belőle, sőt grafikonon is kirajzolja nekünk.

Kinek ajánljuk a Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2-t?

Nálunk alapvetően jól bevált a Xiaomi aprócska hőmérője és páratartalom mérője, így mi nyugodt szívvel merjük ajánlani azoknak, akik

  • egy kifejezetten aprócska mérőműszert keresnek a lakásba;
  • nem ragaszkodnak a tűpontosságú mérésekhez;
  • nem tartják szükségesnek a kijelző háttérvilágítását;
  • szeretnék követni a lakás értékeit az okostelefonjukról;
  • és verhetetlen áron szeretnének egy hasznos kis kütyühöz jutni.