Ha egy igazán nagy tudással rendelkező okosórát szeretnénk, aminek még neve is van, a Xiaomi Watch S3 biztosan nem okoz majd csalódást, tesztünkben pedig elmondjuk, hogy miért!
A Xiaomi évek óta meghatározó szereplője az okosórás piacnak, azonban a Watch S3-mal sikerült elérniük egy olyan szintre, hogy ott már a legnagyobb nevek, így például egy Samsung is komolyan tudja venni a feltörekvő riválist.
Mivel itthon és a nemzetközi piacon egyaránt kiemelkedő véleménnyel vannak róla a tesztelők és a vásárlók egyaránt (Amazon értékelései alapján közel 700 értékelés alapján 4,3 csillagon áll), ezért úgy döntöttük, hogy megnézzük magunknak ezt az ár-érték arány bajnok okosórát.
Mivel korábban több Xiaomi termék is volt már a birtokunkban (okoskarkötők, telefonok, légtisztítók), ezért bizakodva fordultunk az okosóra felé, és bíztunk benne, hogy sikerül megszeretnünk. Talán nem árulunk el nagy titkot: nem volt nehéz, sőt már az első napokban nagy szerelem lett belőle!
Ami tetszett | Ami nem tetszett |
Árához képest bődületes tudást ad | Egy kicsit lehetne kényelmesebb, ergonomikusabb |
Üzemideje valamennyi okosórát kenterbe veri | Vannak apró szoftveres bakik |
Rengeteg funkcióval rendelkezik | A gyári szíj nem hozza a kívánt színvonalat |
Hatékonyan támogatja az egészséges életmódot | |
Erős fémház, cserélhető lünettával | |
Gyönyörűszép AMOLED kijelző | |
Hasznos társalkalmazás |

Olyan kemény, hogy még önvédelemre is jó
Amivel elsőként levett minket a lábunkról az óra, hogy különösen masszív kialakítást kapott. A készülékház például fémből készült, és annyira szívós lett, hogy nem igazán tudtunk kárt tenni benne.
Nyilván nem is próbálkoztunk készakarva, de párszor sikerült hozzácsapnunk keményebb dolgokhoz – egyszer még egy fémkilincshez is –, azonban a nagy koppanást leszámítva karcolás sem esett rajta.
Tartósságból tehát nálunk jelesre vizsgázott, sőt még 5 ATM vízállósággal is rendelkezik, így nem okozott neki gondot az sem, ha együtt zuhanyozott velünk.
Az óra méretei egyébiránt nem csekélyek, alapvetően férfiasabb hatást kelt emiatt, hiszen 4,7 mm-es átmérővel büszkélkedhet, a klasszikus óraformát képviseli, és ami nem tetszett, hogy 12 mm magas, de nincs hajlítás vagy homorítás a készülékházon, így nem illeszkedik annyira a kézre, mint egy okoskarkötő.
Emiatt könnyen beleakadhatunk vele a ruhába, nagyobb a sérülések veszélye. Szintén kissé olcsó hatást kelt rajta az egyszerű, fekete szilikon szíj, ami azon túl, hogy nagyon sérülékeny, kifejezetten kényelmes, sőt bújtató nélkül hordható.
Természetesen a szíj szabadon cserélhető – egy mozdulattal kiakasztható a helyéről –, mint ahogyan az óra lünettája is – egyetlen csavarással –, így kinézetét nem jellemeznénk, mert ezekkel a kiegészítőkkel alaposan fel lehet dobni a gyári megjelenést.
Az óra irányításához az érintőpanel mellett egyébiránt két gombot is elhelyezett rajta a Xiaomi.
Ezek szintén masszív fémhatású elemek, és nagyon megkönnyítik a használatot, a felsővel a főmenüt érhetjük el, az alsóval pedig alapesetben az edzéseket, de ennek a funkciója szabadon testre szabható.

Kijelzője prémium szintet képvisel
A Xiaomi Watch S3 középkategóriás árazása ellenére prémium minőségű kijelzőt adott a kezünkbe. Az 1,43 hüvelykes AMOLED panel 466×466 képpontos felbontásra és 326 ppi-s képpontsűrűségre képes, és elképesztő színhűséggel, valamint megjelenéssel rendelkezik.
A panel azon túl, hogy teljesen érintésérzékeny, támogatja az Always on display módot, így folyamatosan megjeleníthetjük rajta például az időt, miközben nagyon jól reagál az érintésünkre, az első frissítést követően elmúltak azok a zavaró kellemetlenségek, amelyek néha egy kicsit lomhává tették az érintés felismerését.
Az óra irányítása nemcsak könnyed, hanem a kapcsolódó kezelőfelületnek köszönhetően nagyon átgondolt is lett.
Már az első néhány perc után úgy kezeltük, mintha mindig is az életünk része lett volna, az érintőpanel és a két fizikai gomb kombinációja pedig kifejezetten kellemes hátteret adtak mindehhez.
Külön kiemelendő, hogy a Xiaomi rengeteg változtatható digitális számlapot mellékel az órához, amelyeket akár minden nap az aktuális hangulatunkhoz igazíthatunk. Eleve van néhány az órára telepítve, de a társalkalmazásból elképesztő nagy kínálatból válogathatunk és tölthetünk le magunknak újakat ingyen.

Úgy vigyáz ránk, mintha az anyánk lenne
Most, hogy a külső tulajdonságokat megismertük, térjünk át a Xiaomi Watch S3 funkcióiról. Ha rövidre akarjuk fogni a bemutatót, akkor bátran kijelenthetjük, hogy
a termék minden okosórás funkcióval rendelkezik, gyakorlatilag csak a prémium megoldásokra jellemző EKG és vérnyomásmérés hiányzik belőle.
Ha ügyesen beállítjuk és engedélyezzük az okos méréseket, túlzás nélkül úgy vigyáz ránk, mintha az anyánk, de legalábbis a személyi edzőnk lenne.
Képes rendkívül precízen mérni a pulzusunkat – ez valamennyi funkció alapja –, simán hozza a jobb vérnyomásmérők szintjét ezen a téren, miközben a vér oxigénszintjét is ellenőrizhetjük vele, ha szükségesnek érezzük, de a megtett lépések számlálása mellett még az elégetett kalóriákhoz kapcsolódó adatokkal is szolgál.
Az óra folyamatosan készíti a statisztikákat, jelez ha probléma lenne – például túl magas a pulzusunk, esetleg egekben a stressz szintünk –, de mutatja azt is, ha elértük a kitűzött kalóriacélokat.
Ezen felül mi magunk is mérhetjük vele a stresszt, alkalmazhatunk – meglepően hasznos – légzőgyakorlatokat, ha túl feszültnek éreznénk magunkat, sőt az alvásunkat is mérhetjük vele, ami különösen hasznos lehet a rossz alvók számára, mert hasznos tanácsokkal tud szolgálni, ha esetleg úgy érzi az eszköz: segíthet rajtunk.
És bármilyen meglepő: a legtöbbször tud segíteni, ezért tűnjenek bármennyire is haszontalannak ezek a funkciók, mi is meglepődtünk, hogy mennyiszer használtuk őket, és milyen nagy segítséget tud jelenteni például egy szuper légzőgyakorlat.
Nőknél ráadásul még cikluskövetés is beállítható, sőt szintén applikációs kalibrálás után aktiválhatjuk az esésérzékelőt vagy az SOS gombot, amivel tényleg úgy vigyáz ránk, mint drága édesanyánk.

Még az edzés is mókás vele
Mint a legtöbb okosóra, úgy természetesen a Xiaomi Watch S3 is óriási segítséget jelenthet abban, hogy szakítsunk a mozgásszegény életmóddal, hiszen hasznos és hűséges társ ilyenkor, sőt a mozgás egyenesen szórakoztatóvá válik vele.
Elképesztően sok sportmódot támogat, köztük a legritkább sportágak kedvelőit is magabiztosan kiszolgálja, de ami ennél sokkal fontosabb, hogy milyen pontosan mér mindent, és mennyire ösztönzi az ember arra, hogy felkeljen és aktivizálja magát.
Az edzések során például pontosan mutatja, hogy melyik pulzuszónában dolgozunk – ez a hatásfok miatt különösen lényeges, de futás vagy séta közben például méri a megtett távolságot, a tempót.
Nagy előnye, hogy rendelkezik beépített GPS-szel!
Ez rengeteg olyan funkciót biztosít a csuklónkon, amihez nem kell folyamatosan nálunk lennie a telefonnak, így is pontos helyadatokat kapunk.
Érdemes egyébiránt felütni a sokat emlegetett társalkalmazást is, ha pontos edzésértékelésekre vágyunk, hiszen rendkívül részletes statisztikák állnak a rendelkezésünkre, de követhetjük edzési eredményeinket, ellenőrizhetjük terhelésünket, sőt akár komplett kurzusokon is részt vehetünk.
Nem akarunk nagy szavakat használni, de mióta rendszeresen viseljük az órát, sokkal jobban odafigyelünk arra, hogy minden nap mozogjunk valamit, még ha csak egy kis sétát is iktatunk bele a hétköznapjainkba, akkor is elindítjuk a mérést a kezünkön, hiszen nagyon vagány, ha látjuk, hogy két csirkecombot és egy kekszet ledolgoztunk aznap.

Tizedik nap, de az akkumulátor még mindig tart
Komoly probléma valamennyi okosóránál – a legtöbb prémium modellnél is –, hogy nagyon gyenge üzemidővel rendelkeznek, így minden nap tölteni kell őket, sőt vannak, amelyek egy egész napot sem bírnak ki maximális használat mellett.
A Xiaomi Watch S3 az üzemidő tekintetében azonban kenterbe veri a legtöbb prémium okosórát.
Hétköznapi használat mellett ugyanis kényelmesen kihoztunk belőle 10-12 napos üzemidőt, amiben nyilván nem volt folyamatos GPS használat, de még ennek az alkalmazása – például edzések során –, sem terhelte meg annyira az akkumulátort, hogy ne bírt volna ki több napot.
Fogalmunk sincs, hogy mivel tudta elérni a Xiaomi ezt az elképesztő teljesítményt, de nálunk a 10-12 nap folyamatos használattal, az állandó okos mérések bekapcsolásával, Always on display mód használata nélkül jött ki, heti 2-3 intenzívebb edzés mérésével.

Tovább is van, mondjam még?
A fentiekben azonban közel sem értünk még a végére az óra dicsőítésének, hiszen rengeteg tulajdonságát és funkcióját érdemes még kiemelni a sorból.
Ott van például a Mi Fitness társalkalmazás, ami nagyszerű lett, tonnányi beállítási lehetőséggel és segédanyaggal szolgál ahhoz, hogy a maximumot hozzuk ki az órából.
Ezen felül találunk rajta iránytűt, magasság- és légnyomásmérőt, naptárat, hangfelvevőt, tudjuk róla közvetlenül irányítani telefonunk kameráját, van beépített Amazon Alexa hangsegédje, funkcionál zseblámpaként, sőt MasterCard esetén még az NFC alapú érintésmentes fizetés sem okoz neki gondot.
Kezdetlegesen ugyan, de találunk az órában gesztusvezérlést – nem igazán működik jól, de ez nem feltétlenül negatívum –, a legjobban azonban a Bluetooth alapú telefonálás lehetőségének örültünk, ami nem elég, hogy kiválóan működik, de még nagyszerű hangminőséget is garantál.

Kinek ajánljuk a Xiaomi Watch S3 okosórát?
Alapvetően tehát nem igazán tudnánk túl sok rosszat mondani a Xiaomi Watch S3-hoz. A maga árkategóriájában egy kimagasló tudással rendelkező okosórának tekinthető, ami több tekintetben még a jóval drágább prémium modelleket is képes maga mögé utasítani.
A szíjat és a lünettát cserélve ráadásul sokkal nagyobb stílus adható neki, szoftveresen pedig túlzás nélkül belefulladunk a lehetőségek tengerébe.
Bátran ajánljuk azoknak, akik
- egy jó ár-érték arányt képviselő okosórát szeretnének;
- nagyobb figyelmet fordítanának egészségükre;
- nem akarják naponta töltögetni órájukat;
- orbitális mennyiségű funkcióra vágynak;
- mindemellett pedig egy a hétköznapokban is hasznos eszközt viselnének a csuklójukon.